Köögi planeerimisel tuleb arvestada mitme olulise teguriga, mis mõjutavad köögi lõpptulemust. Seda nii disaini kui ka funktsionaalsuse poolest. Selleks, et vältida ootamatuid üllatusi, jagame sinuga 3 peamist viga, mida tuleks kööki planeerides võimaluse korral vältida.
1. Ei arvestata vent- ega kanalisatsiooniühenduste asukohtadega
Kui köögi jaoks on ruum valmis, siis on enamasti projekteerija juba ära määranud sinu köögidisaini. Ehk selle, kuhu peaks tulema pliit ja valamu. Need peaksid asetsema ühenduste kohas või neile võimalikult lähedal, vastasel juhul tuleks hakata ühendusi viima läbi kappide (kaotades samal ajal väärtuslikku kapiruumi).
Võimalusel räägi kaasa varakult projekteerimise algfaasis, millist köögidisaini sa soovid, sest siis on võimalik teha ühendused sulle soovitud asukohtadesse.
2. Pliit või valamu planeeritakse seina või kõrge kapi äärde
Pliidi ja valamu ümber mugavaks toimetamiseks on vajalik vaba ruum mõlemal küljel. Mida rohkem, seda parem, kuid minimaalselt 20 cm. Tihti planeeritakse pliit või valamu kohe külmiku kõrvale, mis muudab ühe külje kinniseks, “lõigates” sul mugavaks toimetamiseks vaba käeruumi ära.
Enamasti on sellise paigutuse põhjuseks soov järgida mõnda kindlat disainijoont või teadmatus. Esialgu paberile kavandatud joonisel tundub selline lahendus justkui ideaalselt sobivat, kuid hiljem köögis toimetades avastad, et pliidi või valamu ümber toimetamine on üsna ebamugav.
Siinkohal tasub meeles pidada, et köök peab olema eelkõige funktsionaalne ja soovitame alati enne lõpliku köögidisaini kinnitamist konsulteerida köögidisaineriga.
3. Köögimööbel planeeritakse laeni
Kuigi paberil võib mahtuda kogu mööbel kenasti mõõtude sisse ära, siis reaalsuses on see veidi keerulisem. Mõõdud ei ole alati täpsed ja seinad võivad olla kõverad. Lisaks peab mööbli ja lae vahele jääma minimaalselt 2 cm paigaldamisvaru.
Kappide laeni planeerimisel tasub arvestada ka lae kõrgusega. Mitmetes uusarendustes on laed väga kõrged (kuni 3 m) ja laes olevate kappideni tavainimene niisama lihtsalt ei pääse. Seega mõtle läbi, kas nii kõrgel asuvad kapid leiaksid reaalselt kasutust ja kuidas sa neile ligi pääsed.
Kui soovid laeni kappide efekti, kuid lagi on väga kõrgel, siis soovitame lisada efekti saamiseks köögimööbliga samas toonis oleva täitepaneeli. Praktika, mida väga palju ka täna kasutatakse.
Kui köögi planeerimine on parasjagu käsil, siis vaata järgmiseks, millised on 5 etappi, mille järgi saad lihtsalt kavandada esialgse köögijoonise.
Kui tekib küsimusi või soovid abi köögi planeerimisel, siis võta meiega ühendust. Meie köögidisainer Kersti aitab sind heameelega.