AvalehtKöögi planeerimine

Kuidas planeerida oma tulevane köök?

Köögi planeerimine on aeganõudev protsess, kuna planeerida tuleb kogu terviklahendus. Alustades ruumi suurusest ning lõpetades dekoratiivsete pisidetailidega.

Siinkohal anname pisut nõu, mida võiks läbi mõelda köögi planeerimisel.

Suures plaanis jaguneb köögi planeerimine 5 etappi:

  1. Mõõtude võtmine
  2. Mööbli planeerimine
  3. Mööbli disain 
  4. Tehnika valik 
  5. Detailide lisamine

1. Mõõtude võtmine

Kõige lihtsam on esimene kavand joonistada paberile. 

Mõõda ära kõik seinad ja lae kõrgus ning märgi mõõdud paberile. Parim on märkmed teha millimeeterpaberile, kuid sobib ka ruuduline paber. Püüa mõõdud fikseerida võimalikult täpselt. 

Kindlasti märgi joonisele akende, uste ja muude väljaulatuvate osade asukohad ning mõõdud. Avade märkimisel fikseeri avanemise suund. Akende puhul mõõda ära kõrgus maast aknalauani. 

Kindlasti ära unusta märkimast võimalikult täpselt kanalisatsiooni, veetorude, elektripistikute ja ventilatsiooni asukohti. Vajadusel saame neid pisut nihutada. 

2. Mööbli planeerimine

Kui kõik mõõdud on paberil, saad juba katsetada, milliseid kappe ja erinevaid lahendusi sa sooviksid oma köögis näha. 

Siin saad juba joonise järgi aru, mis kujuga su köök jääb. 

  • Sirge köök
  • L- köök
  • U-köök
  • Saarega köök 

Tavapäraselt planeeritakse kööki järgnevate vajaduste põhiselt: 

  • Külmiku kapp – väikese köögi puhul väldi suuri külmikud 
  • Sahtliboks – nugade-kahvlite, nõude jaoks 
  • Kapp/sahtel – suuremate nõude jaoks (potid, pannid) 
  • Pliidiplaat ja õhupuhasti
  • Valamukapp koos prügisüsteemiga
  • Nõudepesumasin (vajadusel)
  • Mikrolaineahi (vajadusel)

Oluline on planeerida kappide asetus selliselt, et toidu valmistamine on mugav, ruumi on piisavalt ning köögis toimetamine oleks võimalikult lihtne. 

Allolevast joonisest lähtudes on võimalik kujundada parim lahendus.

Pildi allikas: www.lifestylekitchensandbathrooms.co.uk

  • toiduainete hoidmine – jahekapp, külmik ja sahver.
  • esemete hoiukoht – sööginõud, klaasid, söögiriistad.
  • pesemistsoon – nõudepesumasin asub täpselt valamu ja nõudekapi vahel. Siin saad mugavalt asetada nõud masinasse ja hiljem sealt kappi. 
  • toidu ettevalmistuse tsoon  köögiriistad, lõikelauad, noad, maitseained. Siin toimub põhitegevus toidu ettevalmistamise ajal.
  • keetmise ja küpsetamise tsoon pliit, ahi, mikrolaineahi, potid, pannid võiksid asetseda selles piirkonnas. 

Juhul, kui sellisest jaotusest ei ole võimalik kinni pidada, siis pea meeles kaks olulisemat asja:

  • Kraanikauss võiks olla kolmnurgas, mille moodustavad külmik-valamu-pliit, kõige kesksemal kohal.
  • Külmkapp ja kõrge ahjutorn paiguta köögi äärtesse, et tööpindu mitte tükeldada. Samas jälgi, et avatud külmkapi uks ei jääks köögis toimetajat segama.

Erinevaid lahendusi on võimalik disainida suurel hulgal. Kui köögis on nurk, siis ruumi täitmiseks on mitmeid põnevaid nurgalahendusi.

Kindlasti pööra tähelepanu mehhanismide töökindlusele. Esialgu tunduv soodne lahendus võib hiljem osutuda mittekvaliteetseks ja kordades kallimaks lahenduseks. 

Samuti mõtle, kas soovid avatud riiuleid või hoopis laeni kappe. Pane võimalikult täpselt oma soovid kirja ja lase mõtetel peas lennelda. Isegi kui mõte tundub ülimalt keeruline, siis ära pelga seda välja tuua.

Kindlasti tuleb mõelda mööbli kõrguse peale. Töötasapinna kõrguse juures on oluline sinu enda pikkus. Ülemiste kappide puhul tuleb samuti lähtuda mugavusest, et kapid ei jääks liiga kõrgeks ja asjad seal sees kättesaamatuks. Pistikuid planeeri köögis nii, et neid oleks piisavalt ja käepäraselt. Need saab kenasti peita ka tööpinna sisse. 

3. Mööbli disain

Nüüd, kui enam-vähem on paigas mööbli asukohad ja asendid, algab kõige põnevam osa – materjalide, käepidemete, värvide ja erinevate lisade valik ning kombineerimine. 

Pakutavate materjalide valik on väga lai ja enamasti sõltub köögimööbli hind just valitud materjalide ning furnituuri hinnaklassist. Seega on võimalik sarnase mööbli paigutusega, kuid erinevate valitud materjalidega, leida köögimööblit väga erinevast hinnaklassist.

Kui sulle meeldivad värvid, siis ära pelga neid ka köögis kasutada. Must-valge stiil on ajatu ja klassikaline ning toob igasse koju puhtuse ja rahu tunde. Puidune materjal toob kööki soojuse ja ilus on seda kombineerida moodsate materjalidega nagu betoon ja metall. 

Materjalide valikul jälgi hoolega, kas kappide materjal on kergesti puhastatav ja kas tööpinnad on vee- ja kuumakindlad. 

4. Tehnika valik

Tehnika valik on väga lai ja mitmekülgne. Siin tuleb appi võimalus e-poes võrrelda erinevaid tooteid ning nende tehnilisi andmeid.

Tehnika valimisel pea silmas, kui oluline on sulle erinevate funktsioonide olemasolu.

Lisaks soovitame jälgida tootja poolt antud garantiid. 

5. Detailide lisamine

Kui oled saanud paika oma köögijoonise sobiva mööbliga, siis viimaseks mõtle läbi pisikesed detailid, millega oma köök täiuslikuks muuta.

Näiteks on võimalik lisada valgustus sahtlisse, kappi ja tagaseinale.

Laialdane sahtlisisu valik on lisana praktiline ja ilus. Täiusta sahtleid eraldajatega või hoia nõud paigal libisemisvastase matiga.

Samuti saab köögile omanäolisust anda erinevate seinariiulite, paberihoidjate ja maitseainehoidikutega. 

Nüüd, kui oled oma mõtted paberile visandanud, siis võta meiega julgelt ühendust. Koos leiame sobivaima lahenduse sinu tulevasele köögile.

Kui sa aga kõige parem joonistaja ei ole, siis ära muretse! Võta ikkagi meiega ühendust, räägi meile kõik mõtted ja soovid ning me teeme ise sulle 3D joonise!

Kohtume köögis!

https://creativefurniture.ee/wp-content/uploads/2022/11/CF-koogid-website-horisontal-must-logo-transparent.png

Loome koos unistuste köögi

Meie soov on koos sinuga disainida sinu koju parim köök. Meile meeldib proovida erinevaid võimalusi, et lahendus saaks parim. Võta meiega julgesti ühendust.

Meie stuudio on avatud E-R kokkuleppel. Kui soovid tulla konsultatsioonile, siis palun broneeri eelnevalt aeg.

Sotsiaalmeedia

© 2023 CF Köögid