Kui köök on kodu süda, siis köögisaar on köögi süda. See asub peamiselt köögi ja söögilaua vahel ning täidab erinevaid funktsioone. Köögisaare planeerimisel tuleks arvestada sellega, millist funktsiooni see sinu köögis täitma hakkab. Anname sulle mõned nõuanded, millele võiksid mõelda köögisaare planeerimisel.
Köögisaare suurus ja asukoht
Kõigepealt tasub selgeks teha, kus täpsemalt hakkab köögisaar sinu köögis paiknema ning kui suur see olema saab. Kas köögisaar on igast küljest vaba või asetseb näiteks üks külg seina ääres? Selleks, et köögisaare ümber oleks mugav toimetada, on soovituslik minimaalne vaba raadius ümber saare 100-120 cm. Nii mahub saare ümber vabalt toimetama vähemalt 2 inimest.
Lisatööpind või istumisala
Kui köögi jaoks planeeritud sein on väiksem ja tööpinda napib, siis köögisaar on hea viis, kuidas tööpinda juurde tekitada (eeldusel muidugi, et ruum seda võimaldab). Sellisel juhul on soovitatav planeerida saar võimalusel köögi keskele, et lisatööpind oleks lähedal peamisele töötsoonile.
Kui planeerid saarele ka istumisala, siis tuleks saar teha sügavam. Mõtle läbi, mitu inimest soovid saare taha istuma mahutada ning vastavalt sellele saad planeerida ka saare laiuse. Mugavaks istumiseks on soovitatav planeerida saare tööpind minimaalselt 30 cm sügavam, soovituslikult isegi 40 cm. Lisaks mõtle, kas soovid teha istumisosa kõrgema, lisades saare tagumisele äärele näiteks 90 cm paksuse tööpinna. Nii on mugavam kõrgete baaripukkidega istuda saare taga.
Pliit või valamu saarele
Tihti planeeritakse saarele ka pliit või valamu. Sellisel juhul on vajalik saarele teha ka vastavad ühendused. Valamu puhul on vajalik tuua veetorud ning pliidi puhul elektriühendus. Lisaks tuleb pliidi puhul mõelda, kuidas on lahendatud õhupuhasti – kas see on laest rippuv, lakke integreeritud või hoopis pliidi sisse integreeritud?
Pliidi või valamu planeerimisel köögisaarele tuleks läbi mõelda ka liikumine köögis ja nende mõlema asukoht üksteise suhtes. Need on omavahel seotud rohkem, kui me arvata võiksime. Näiteks täites potti veega või midagi parasjagu pestes kraanikausis ja tõstes siis pliidile, on tavaliselt käed märjad ja nii on veetilgad kiired tekkima ka tööpinnale või maha.
Elektripistikud saarel
Kui kasutad köögisaart lisatööpinnana, siis mõtle läbi elektripistikute asukoht ja nende kasutusmugavus. Kas plaanid teha toiduettevalmistused saarel (näiteks mikserdad) või soovid aeg-ajalt saare taga tööd teha ja sülearvutit kasutades samaaegselt seda laadida.
Elektripistikud on võimalik paigaldada saare tööpinna sisse, saare küljele või kui saar asub seina kõrval, siis näiteks saare kohale seina. Tavaliselt piisab saare jaoks 1-2 pistikust, kuid jällegi – sõltub sellest, kui suure saare planeerid ning millised on sinu vajadused.
Köögisaare planeerimisel on piiriks peamiselt ruumi suurus – mida väiksem on ruum, seda keerulisem on saart planeerida.
Köögisaare eesmärgiks on muuta köögis toimetamine sinu jaoks mugavamaks ning kindlasti ei tohi see jääda sulle kuidagi ette.