Köögidisainer Kersti: kuidas valida köögitehnikat?

Köögi muudab terviklikuks lisaks mööblile köögitehnika. Köögitehnika valik on ajas muutumas aina suuremaks, mis teeb klientidel otsustamise keerulisemaks. Kuidas valida oma kööki sobiv tehnika? Mille järgi üldse tehnikat valida ja millega arvestada tuleks? Meie köögidisainer Kersti vastab ja jagab soovitusi.

1. Millal tuleks alustada köögitehnika valimisega? Kas siis, kui mööbel on juba välja valitud või enne?
Kui pöörduda köögidisaineri poole köögimööbli sooviga, siis on väga oluline alguses välja tuua köögitehnika (eri)soovid. On palju seadmeid, mille puhul on vajalik arvestada, milline mööbel sobitub tehnikaga ja ka vastupidi, milline seade mööblisse sobib. Näiteks, kui on soov paigaldada pliit koos integreeritud õhupuhastiga, siis on vajalik arvestada, kuidas on lahendatud õhu liikumine – kas see liigub sokli alt tagasi tuppa või läheb see põranda alt mööda eelnevalt sisse projeketeeritud ventilatsioonitoru õue.

Köögidisainer juhib küll köögitehnika valikule tähelepanu, kuid varem tasub hakata mõtlema tehnika peale siis, kui on mingeid kindlaid erisoove – näiteks veinikülmik, millega tuleb samuti mööbli planeerimisel arvestada või kui soovitakse saarele pliidi sisse integreeritud õhupuhastit.

Lisaks tasub köögitehnika puhul mõelda ka väiksematele köögiseadmetele, mis tavapäraselt on asetatud tööpinna peale. Ehk kööki planeerides vaata üle, kui palju on sul väikest köögitehnikat (kohvimasin, röster, veekeedukann, kuumaõhufritüür jne) ning kui tihti sa neid kasutad. Kui kasutad neid tihti, siis tuleb arvestada kohe ka tööpinna ruumi vähenemisega. Sageli nendele väiksematele seadmetele kohe ei mõeldagi ning hiljem avastatakse ebameeldiva üllatusena, et tööpinna ruumi justkui enam polegi.

2. Kuidas ma tean, millist köögitehnikat mul vaja läheb?
Köögitehnika valik tuleb teha lähtudes eelkõige enda vajadustest ja soovidest. Kui tihti sa köögis kokkad ja toimetad? Millised funktsioonid on sinu jaoks olulised? Tehnika mudeleid on väga erinevaid, väga erinevas hinnaklassis ja väga erinevate tehniliste omadustega. Soovitan alustuseks paika panna, mis tehnikat sul vaja on – ahi, pliit, nõudepesumasin, külmik, õhupuhasti. Seejärel vaata üle oma eelarve, kui palju oled arvestanud köögitehnika jaoks. Keskmiselt jääb köögitehnika lõppsumma kusagil 2000-3000 euro ringi – sõltuvalt tehtud valikutest. Saab loomulikult ka soodsamalt või kallimalt.

Peamiselt paneb paika tehnika valiku klientidel hind või konkreetne brändieelistus. Kui kindlat brändieelistust ei ole, vaid oluline on funktsionaalsus, siis väga hea hinna ja kvaliteedisuhe on Electroluxil, AEG-l ja Boschil. Nendel brändidel on päris lai mudelite valik erinevas hinnaklassis igale maitsele, kust igaüks omale sobivaima leiab.

3. Milliseid omadusi/funktsioone peaksin köögitehnika valikul jälgima?
Köögitehnikat valides on päris palju omadusi, mida tuleks jälgida ja mille alusel lõpuks otsus teha. Igal elektroonikaseadmel on omad andmed ja funktsioonid, millesse tasub natuke põhjalikumalt süveneda ja neid omavahel võrrelda. Toon välja üldisemad soovitused, mida eraldi iga seadme puhul jälgida ja mida olen ka oma klientidele jaganud.

Õhupuhasti on seade, mida ma ei soovita kunagi valida kõige soodsamat. Õhupuhasti täidab väga olulist rolli sinu köögis ja valiku tegemisel tuleb jälgida selle võimsust, tõmbetugevust, mürataset ja isegi valgustustugevust. Valgustust just sellepärast, et õhupuhasti valgus ei jääks märgatavalt nõrgem tööpinna valgustusest. Samuti soovitan valida õhupuhasti sellise, mis sobib kokku pliidiga ja millel on omavaheline “suhtlemisvõimalus” ehk siis õhupuhasti automaatne töötamine pliidi käivitamisel (nt. Electroluxi puhul Hob2Hood funktsioon). Kuigi see võib esmapilgul tunduda ebaoluline, siis tegelikult kokkamise mõistes on see väga mugav lahendus. See annab kokkajale võimaluse täielikult keskenduda pliidil toimuvale ja söögi tegemisele, kuna õhupuhasti reguleerib oma tööd ise.

Külmkapp on köögis ja enamasti ka terves kodus üks kõige suuremaid energiatarbijaid, kuna see töötab 24/7. Seetõttu soovitan külmkapi valikul jälgida lisaks funktsioonidele ka energiaklassi ja mürataset. Külmkapp võiks olla vähemalt D energiaklassiga või sellest üles poole. Kui oled valiku ees, kas integreeritav või mitteintegreeritav, siis see oleneb jällegi eelistustest ja vajadustest. Integreeritavad külmikud on ka üsna heade funktsioonide ja näitajatega ning jätavad köögis “puhta” mulje. Mitteintegreeritavad külmikud vajavad natukene rohkem ruumi enda ümber, kuid see-eest nende mahutavus on oluliselt suurem. Samal põhjusel on järjest enam kliente hakanud valima mitteintegreeritud külmikuid – kas siis klassikalises jahekapp üleval-sügavkülm all stiilis või side-by-side külmikuid. Viimaseid soovitan eelkõige suurematesse köökidesse, kuna need on üsna laiad ja võtavad väiksemates köökides ära olulise osa tööpinna ja kapi ruumist.

Pliite on 3 erinevat tüüpi – induktsioon, hilight ja gaasipliit. Samuti puhtalt eelistuste küsimus. Hetkel eelistavad kliendid kõige rohkem induktsioonpliite nende kiire kuumenemisomaduse poolest. Induktsioonpliidi puhul tuleb arvestada, et selle jaoks on vajalikud lisa metallplaadiga potid/pannid, mida vanematel nõudel ei ole, kuid enamikel uutel pottidel ja pannidel on induktsioonpliidiga sobivus juba olemas. Tavaliselt on pottide alla tehtud vastav märge, kui see sobib induktsioonpliidiga.

Mugavusfunktsioonid, mis pliidil võiksid olemas olla, on ühilduvus õhupuhastiga (nt. Electroluxi puhul Hob2Hood) ja taimer, mida oleks võimalik igale keedualale eraldi seadistada. Paigaldamise poole pealt jagunevad pliidid kas tööpinnaga tasa paigaldatud või pealtpaigaldatavad. Suurem osa pealtpaigaldatavatest pliitidest on lõigatud servaga. Kui midagi peaks serva peale kukkuma, siis on oht mõranemisele. Selle vältimiseks soovitan valida roostevaba terasest servaraamiga pliidi.

Nõudepesumasin on köögi üks olulisemaid ja tihedamini kasutatavaid seadmeid, mille pealt ma ei soovita samuti kokku hoida. Nõudepesumasina eesmärk on lihtne ja selge – pesta nõud puhtaks. Odavamate masinate pesukvaliteet ei ole kõigil alati kõige parem ja see tekitab ainult lisastressi, kuna on vajalik nõud uuesti pesema panna või käsitsi üle pesta.
Oluline on ka jälgida, millised pesuprogrammid ja funktsioonid on masinal olemas. Lisafunktsioonid ja -mugavused sõltuvad suuresti kasutaja eelistustest, näiteks kolme korvi süsteem jätab alumisele korvile rohkem ruumi nõude jaoks, kuna söögiriistad asuvad eraldi. Või näiteks AirDry õhkkuivatus, mis avab automaatselt masina ukse pesutsükli lõpus.

Nõudepesumasina suurus oleneb pere suurusest – kui on sööjaid rohkem, siis õigustab end laiem, 60 cm masin. Kui aga pere on väiksem või köögis ei toimetata palju, siis piisab igati kitsamast, 45 cm nõudepesumasinast.

Ahi – peamiselt erinevad ahjud programmide valikute poolest, mõnel ahjul on neid rohkem, mõnel vähem. Nende rohkuse vajadus sõltub kasutaja eelistustest. Küll aga soovitan valida pürolüüspuhastusega ahju, mis muudab ahju puhastamise kliendi jaoks lihtsamaks – ahi puhastab end rasvast ise puhtaks, kasutades selleks ülikuuma temperatuuri. Kliendil jääb üle ainult programmi lõppedes ahju põhja kukkunud rasv ära pühkida.

Väga palju on hakatud viimasel ajal valima kompaktahjusid, kuna see asendab ka mikrolaineahju, säästes samal ajal köögis oluliselt ruumi. Mikrolaineahju roll köökides on ajaga vähenenud, kuna turule on tulnud nii palju alternatiive. Näiteks kuumaõhufritüür, mis toidu soojendamisega samuti väga hästi hakkama saab.

4. Mis põhjusel köögitehnika hinnad varieeruvad nii palju? Kas soodsam hind = kehvem toode/kvaliteet?
Turul leidub tõesti tänapäeval väga erinevas hinnaklassis köögitehnikat. Kallima tehnika puhul tõstab hinna kõrgele enamasti brändi nimi. Kui klient väga soovib oma kööki näiteks Miele või Gaggenau seadmeid, siis nii on ja ta on arvestanud sellise hinnaklassiga.

Soodsam hind ei tähenda alati kehvemat toodet. See sõltub suuresti seadmest ja konkreetsest mudelist. Tasub jälgida ja võrrelda nende tehnilisi andmeid. Kui soovida omale mõistlikus hinnaklassis head, töökindlat köögitehnikat, siis Electrolux või AEG täidavad selle eesmärgi kindlasti ära ega jää oma tehniliste omaduste poolest sugugi alla näiteks Mielele, olles omaduste poolest isegi üsna võrdsed.

5. Kas köögitehnika pean tellima ise või tegeleb sellega köögimööbli firma?
See on täiesti kliendi enda valik, kuidas ta soovib. Mina disainerina annan kliendile alati soovitusi köögitehnika osas, lähtudes kliendi soovidest ja vajadustest. Seejärel klient ise otsustab, kas ta soovib meie kaudu koos mööbliga tehnika tellida või soovib ta tehnika ise tellida. Kui klient soovib tehnika ise tellida, siis ootame kliendilt väljavalitud tehnika mudeleid, et saaksime veenduda tehnika sobivuses mööbliga ja edastada need ka mööblitootjale. Kui klient tellib tehnika meie kaudu, siis transpordime ja paigaldame köögitehnika koos mööbliga ning klient ei pea sellepärast ise hiljem muretsema.

Köögidisainerina soovin alati oma klientidele südamele panna ja selgitada, et köögitehnika roll nende köögis on väga oluline. Üks asi on see, mida mina kliendile soovitan, mis mulle tundub hea ja mis hinna ning kvaliteedi poolest võiks kliendile sobida, kuid teine asi on see, mida klient reaalselt vajab ja soovib. Kliendil ei ole kohustust valida minu poolt soovitatud tehnikat. Vastupidi, ma just soovitangi oma klientidel alati leida see aeg, et uurida, ringi vaadata ja võrrelda erinevaid seadmeid. Nii leiab klient täpselt oma vajadustele sobivad köögitehnikad, sest lõpuks on klient see, kes uues köögis igapäevaselt toimetama hakkab.

https://creativefurniture.ee/wp-content/uploads/2022/11/CF-koogid-website-horisontal-must-logo-transparent.png

Loome koos unistuste köögi

Meie soov on koos sinuga disainida sinu koju parim köök. Meile meeldib proovida erinevaid võimalusi, et lahendus saaks parim. Võta meiega julgesti ühendust.

Meie stuudio on avatud E-R kokkuleppel. Kui soovid tulla konsultatsioonile, siis palun broneeri eelnevalt aeg.

Sotsiaalmeedia

[bt_bb_instagram number=”10″ hashtag=”adhoc” client_id=”8f34d96ce4614e9fb349028703ea2aaa” access_token=”3294319514.8f34d96.b089a3d99be8493eb1e0e0949ab6bc84″ el_id=”” el_class=”” el_style=”” columns=”5″ gap=”no_gap” cache=”15″ responsive=”” publish_datetime=”” expiry_datetime=””][/bt_bb_instagram]

© 2023 CF Köögid